Türkiye'nin En Çok Kazandıran 1. Yatırım Fonu Değer Varlık Yönetim'den

By: Değer Varlık Yönetim
 
ANKARA, Turkey - Feb. 11, 2018 - PRLog -- Türkiye'nin son 5 senede (1.1.2013-31.12.2017) en çok kazandıran yatırım fonu, %286,1 getiri ile, Değer Varlık Yönetim'in Değer Yatırımcılığı Fonu oldu. Bu performansla Değer 2013'te fona yatırılan 100 lirayı, 386 lira yapmış oldu.

Dr. Erkin ÖLMEZ tarafından 2013 yılında Warren Buffett'ın ün kazandırdığı değer yatırımcılığı prensibi ile kurulan özel (sadece nitelikli yatırımcılara açık olan) fon bu anlamda hem Türkiye'de birçok hızlı büyüyen şirketin performansını, hem de Türkiye'deki birçok halka açık banka fonunun performansını geçti.

Bahsi geçen 5 senelik dönem içinde Türkiye'de alınabilecek 208 fondan sadece 34 tanesinin (%16'sının) 5 senelik mevduat faizinden fazla getiri kazandırdığını söyleyen Ölmez: "5 senede %100 ve üzeri kazanç sağlayan (yatırımınızı 2'ye ve üstüne katlayan) fon sayısı ise 208'de sadece 19 oldu (%9.1) şeklinde konuştu.

İyi bir işin kendini 3-4 senede amorti etmesi gerektiğini ve bu getiriye pasif yatırımla da ulaşılabileceğini söyleyen Ölmez, doğru pasif yatırımların kendi işinizi kurmaktan daha iyi getirisi olabileceğini söyledi. Ölmez: "Vasat bir iş kurmaktansa dünyanın en iyi şirketlerine pasif ortak olmak size umduğunuzdan daha çok kazanç getirebilir." dedi.

En çok kazandıran 10 fonun 5'inin yabancı hisse senedi fonu olduğuna dikkat çeken Ölmez, "son 5 senede bilhassa Amerikan doları ile satış yapan dünya şirketleri doların  diğer ülke kurları üzerine kurduğu üstünlükten de faydalandı. Son 5 senede dolar bazında kabaca %10 büyüyen bir Amerikan şirketi, TL bazında hemen hemen %30 büyüme performansı gosterdi" dedi.

Başarılarının arkasında yatan temel faktörün sadece Türkiye'ye bağlı kalmayıp, dünyanın en iyi yönetilen şirketlerini bulup çıkarmak ve onlara pasif yatırımlar yapmak olduğunu söyleyen Ölmez, Değer Varlık Yönetim Değer Yatırımcılığı fonu gibi özel risk fonlarının (hedge fund) aynı zamanda dev banka fonlarına karşı yapısal avantajlarının olduğuna da değindi:

"Büyük, halka açık fonlar mevzuat geregi toplam değerlerinin %2 ya da 3'ünden fazlasını tek bir şirkete yatıramazken, özel risk fonları emin oldukları bir hisseye tüm varlıklarının %25'ini hatta daha fazlasını yatırabiliyorlar. Büyük fonlar her sene %10 ve üstünde getirisi olabilecek 30 iyi fikir çıkarmak zorunda iken, bizler 4 iyi fikirle onlardan daha iyi performans gösterebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Yüksek yatırım meblağlarının bir taraftan da uygun fikir havuzunu daralttığına değinen Ölmez: "Dünyada 50 milyar doları 100 milyar dolar yapabilecek yatırım fikri sayısı azken, 50 milyon doları 100 milyon dolar yapabilecek onlarca fikir ya da proje bulabilirsiniz. Yönetilen varlıklar büyüdükçe getiri çoğaltma işi o kadar zorlaşıyor" dedi.

Türkiye'deki arsa ve ev yatırımı modasının artık geçmesi gerektiğine ve varlıklı bir ülke olmanın tek yolunun başarılı dünya şirketleri kurmak ya da onlara yatırım yapmak olduğuna değinen Ölmez: "Ortalama bir Alman dolar bazında, ortalama bir Türk'ün net varlığının 10 katı varlığa sahip. Almanlar başarılı dünya şirketleri kurmadan ya da onlara ortak olmadan, sadece birbirlerine arsa satarak, bu kadar varlıklı olamazdı." dedi.


Değer Varlık Yönetim
http://www.degervarlikyonetim.com

Contact
Dr. Erkin ÖLMEZ
www.degervarlikyonetim.com
***@degervarlikyonetim.com
End
Email:***@degervarlikyonetim.com Email Verified
Tags:Deger Varlik Yonetim, Dr Erkin Olmez
Industry:Business
Location:Ankara - ankara - Turkey
Subject:Earnings
Account Email Address Verified     Account Phone Number Verified     Disclaimer     Report Abuse
Page Updated Last on: Jul 31, 2018
deger varlik yonetim News
Trending
Most Viewed
Daily NewsLike PRLog?
9K2K1K
Click to Share