Tajniki skutecznej windykacji, czyli sprawdzone sposoby na dłużnika

Proces odzyskiwania należności przypomina często zabawę w kotka i myszkę. Myszka wygrywa, z racji tego, że jest zwinniejsza i sprytniejsza. W tym układzie to zazwyczaj dłużnik jest myszką.
By: windygo.pl
 
 
May 29, 2010 - PRLog -- Jako wierzyciele wielokrotnie dajemy się bowiem manipulować, wierząc w każde słowo dłużnika, bo przecież zależy nam na odzyskaniu pieniędzy. Sprytny dłużnik wywoła u nas również poczucie winy i obudzi wyrzuty sumienia informując, że akurat przechodzi przez wyjątkowo trudny okres a dług już za moment spłaci, lub nawet już to zrobił, ale akurat nie ma nikogo z działu księgowości, kto mógłby ten fakt potwierdzić. Brzmi znajomo?

Nie bez przyczyny proces windykacji porównany został do zabawy, nie ulega bowiem wątpliwości, że mamy tu do czynienia z grą psychologiczną, w której wygra ten, kto zna reguły. A więc, jak należy postępować aby skutecznie odzyskać swoje pieniądze, a jakich działań unikać?

Przede wszystkim należy działać szybko, konkretnie i konsekwentnie. Pierwszym krokiem powinna być próba wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Należy być przy tym czujnym, aby nie dać się zwieść dłużnikowi już na samym początku. Do wyboru mamy kilka form komunikacji. W pierwszej fazie najlepszym wydaje się być kontakt telefoniczny. To prawda, że pisemna odpowiedź dłużnika mogłaby później służyć jako dowód w ewentualnym procesie sądowym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie nagraniu rozmowy telefonicznej, a w przypadku wyboru wspomnianej formy pisemnej znacznie wydłuża się czas naszej reakcji, gdyż zdarzyć się może, że padniemy ofiarą opieszałością ze strony poczty. Dodatkowo nie mamy gwarancji, że list taki zostanie przeczytany.  Urządzenie do nagrywania rozmów dobrze także mieć przy sobie, gdy decydujemy się na kontakt osobisty. Plusem takiej formy komunikacji jest bezpośrednia rozmowa, w której intuicyjnie jesteśmy w stanie wyczuć, czy kontrahent wykazuje prawdziwą wolę spłaty, czy deklaracja ta jest zwykłym graniem na czas. W rozmowach z dłużnikiem starajmy się go nie oskarżać ani nie oceniać, gdyż może to przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Wskazane jest wykazanie zainteresowania zaistniałą sytuacją, a także uważne słuchanie tego, co dłużnik ma nam do powiedzenia. Uczciwy kontrahent nie będzie uchylał się od odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące problemu. Nie bójmy się także wyłapywać sprzeczności pojawiających się w dyskusji, starajmy się je na bieżąco wyjaśniać. W przypadku nerwowej reakcji ze strony kontrahenta nie dajmy się sprowokować. To samo dotyczy sytuacji, w której dłużnik próbuje wzbudzić w nas poczucie winy. Zdenerwowanie i brak racjonalnego myślenia nie pomogą nam w osiągnięciu porozumienia. Dlatego zalecane jest komunikowanie kontrahentowi faktu iż zostaliśmy oszukani słowami „czuję się oszukany” zamiast „jest Pan oszustem”.

Niezwykle istotne jest posługiwanie się konkretami. W sytuacji, w której dłużnik zobowiązuje się do dokonania spłaty „w najbliższym czasie”, należy jasno zakreślić  dokładny dzień a nawet godzinę spłaty. Kontrahent zalegający z płatnością zazwyczaj prosił będzie o wyznaczenie dodatkowego terminu. Jest to ustępstwo z naszej strony, co należy z całą stanowczością podkreślić decydując się na ten krok. W zamian domagać możemy się także ustępstwa ze strony dłużnika w postaci pisemnej deklaracji spłaty lub spłaty części zadłużenia chociażby jutro. Dobrze jest podkreślić fakt, że ustępstwo to dużo nas kosztuje, przecież my także możemy mieć przez nieuregulowaną należność problemy z płynnością finansową w swojej firmie. Dlatego decydujemy się na taki krok tylko wyjątkowo, gdyż zależy nam na dobrych relacjach z kontrahentem. Jednak raz otwarta furtka powinna natychmiast zostać zamknięta w sytuacji, w której dłużnik nie wywiązuje się z uprzednio dokonanych ustaleń. Nie ma nic bardziej niewłaściwego niż brak konsekwencji w podejmowanych działaniach.

W praktyce spotkać się można z różnymi tłumaczeniami ze strony dłużników. Możemy więc usłyszeć, że nasza usługa czy towar, za które oczekujemy płatności, budzą zastrzeżenia, że dłużnik nie wie o żadnej fakturze. Bardzo popularnym jest skarżenie się na przejściowe kłopoty a także na fakt, że istniała konieczność uregulowania wielu innych należności, obarczanie winą innych kontrahentów, którzy także nie zapłacili, bagatelizowanie sytuacji oraz twierdzenie, że płatność została już uregulowana. Każdorazowo zachować należy dystans do przekazanej informacji oraz próbować dowiedzieć się o jak najwięcej szczegółów zaistniałym stanie rzeczy. W życiu zdarzają się przecież nieprzewidziane sytuacje czy wypadki losowe, jednak doświadczenie uczy, że tak naprawdę nie zachodzą one zbyt często w przypadku niespłaconych należności i są jedynie wymówką. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i determinacja w dążeniu do odzyskania długu przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i rozsądku. Ciężko jednak oczekiwać, iż pozostaniemy spokojni w sytuacji, w której coś, co nam się prawnie należy nie jest w naszych rękach. W takim momencie warto się zastanowić na skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Zalecane jest uświadomienie kontrahentowi, jakie sankcje mu grożą w przypadku braku spłaty w terminie. Sankcja w postaci skierowania sprawy do windykacji profesjonalnej firmie takiej jak Windygo, a także skierowania na drogę postępowania sądowego, w razie braku powodzenia windykacji pozasądowej mocno pobudzają wyobraźnię dłużników. Profesjonalna oprawa pism wysyłanych za pomocą platformy Windygo, a także profesjonalne i pozbawione emocji podejście negocjatorów telefonicznych może zaoszczędzić nam zszarganych nerwów oraz straconego czasu. Firma Windygo prowadzi działania w oparciu o metody zgodne z prawem oraz etyką, a także nacechowane podejściem zaprezentowanym powyżej. Połączenie profesjonalizmu z możliwością indywidualnego dobrania metod windykacji powoduje, że usługi Windygo są skuteczne przy jednoczesnych niewielkich niewysokich opłatach.

http://www.windygo.pl/

# # #

Dlaczego warto skorzystać z usług Windygo?


Oferujemy profesjonalne i skuteczne usługi prewencyjne oraz windykacyjne. Możesz oszczędzić do 80% - nie płacisz żadnej prowizji od odzyskanych należności. Otrzymujesz pełen wgląd w postępy realizacji usługi przez 24 godziny / dobę. Korzystasz kiedy potrzebujesz – bez konieczności podpisania długoterminowej umowy. Zależy Nam na Twojej wygodzie - wszelkich formalności dopełnisz przez Internet. Otrzymujesz pełne wsparcie radcy prawnego.

Windykacja prostsza niż myślisz. Zapraszamy.
End
Email:***@windygo.pl Email Verified
Phone:0 801 009 548
Zip:00-113
Tags:Windykacja, E-sąd, Sąd Elektroniczny, Wezwanie Do Zapłaty, Windygo, Windygo.pl
Location:Warsaw - Mazowieckie - Poland
Account Email Address Verified     Disclaimer     Report Abuse
Egelados Entertainment LTD News
Trending
Most Viewed
Daily NewsLike PRLog?
9K2K1K
Click to Share